Hawana - 10 powodów, dla których powinieneś pokochać to miasto

Camila Cabello śpiewa: „Half my heart is Havana”: „Half my heart’s in Havana”. Chociaż w tym przypadku piosenka dotyczy mężczyzny, stolica Kuby ma wystarczająco dużo uroku, aby każdy się w niej zakochał. Co przyciąga ludzi do stolicy Kuby? Oto 10 najlepszych atrakcji, które na pewno skradną Twoje serce.

1) Habana Vieja - Stara Hawana

Dawna chwała miasta jest widoczna w pięknym kolonialnym stylu, który można znaleźć w starej Hawanie. Ten zespół składa się głównie z rezydencji, kościołów i pałaców. To miasto ma niepowtarzalną atmosferę dzięki swoim zniszczonym fasadom we wszystkich kolorach tęczy.

Habana Vieja

2. Plaza Vieja - Stary Rynek

Jest to jedno z najpiękniejszych miejsc w Hawanie, z jego barokową architekturą. Plaza Vieja był niegdyś miejscem ważnych wydarzeń w Hawanie. Tutaj odbywały się publiczne egzekucje, fiesty, walki byków i uroczyste procesje. Wszystko to obserwowali ze swoich balkonów najbogatsi mieszkańcy miasta.

Powinieneś wypić szklankę rumu i usiąść w jednym z barów, aby podziwiać widoki. Camera Obscura, urządzenie optyczne, które kiedyś było podstawowym narzędziem malarzy pejzażystów, oferuje wyjątkową perspektywę. Jest to jedna z najbardziej popularnych atrakcji Plaza Vieja. Obiektyw umieszczony jest na szczycie jednego z tych budynków, a obraz panoramy miasta można oglądać w czasie rzeczywistym w zaciemnionym miejscu wewnątrz.

Plaza Vieja

3. Plaza de la Catedral

Ten zakątek w starej Hawanie jest bardzo klimatyczny. Barokowa katedra została zbudowana z koralowca pochodzącego z dna Zatoki Meksykańskiej. Na jej fasadzie wciąż można dostrzec ślady morskich skamielin. Museo de Arte Colonial znajduje się po drugiej stronie placu katedralnego. Prezentuje sztukę, rzemiosło i inne przedmioty używane przez kolonizatorów.

Plaza de la Catedral

4. Castillo de la Real Fuerza

Jest to dawny fort, który był używany do ochrony miasta przed piratami. Jego początki sięgają 1558 roku, kiedy to król Hiszpanii Filip II zbudował tu fortecę. Jest to najstarszy amerykański kamienny fort. Wspaniały widok z zatoki oferuje również wieża widokowa, która została wybudowana w 1634 roku. Warto zwrócić uwagę na wieńczący ją posąg. Nazywana jest La Giraldilla i często kojarzona z Isabel de Bobadilla, pierwszą kobietą-gubernatorem na Kubie. Legenda głosi, że Isabel zobaczyła powrót swojego męża z Florydy, gdy spojrzała na wieżę.

Castillo de la Real Fuerza

5. Parque Central

Havana’s Parque Central, urokliwy obszar otoczony piękną architekturą, jest bardzo urokliwy. Kapitol, wierna reprodukcja budynku Waszyngtona, jest jedną z najpopularniejszych atrakcji. To także centrum kulturalne z wieloma teatrami i muzeami.

Parque Central

6. Fabryki cygar

Kuba jest niekompletna bez wizyty przynajmniej w fabryce cygar. Kubańskie cygara kojarzą się ludziom z ich pierwszym smakiem. W pobliżu Kapitolu znajduje się najbardziej znana fabryka cygar. Można tu obejrzeć produkcję ręcznie robionych cygar, a nawet kupić je po niższej cenie niż w sklepach.

fabryki cygar

7. Muzeum Ernesta Hemingwaya

Przez ponad 20 lat jeden z najbardziej znanych amerykańskich pisarzy spędził całe swoje życie na Kubie. Napisał tam swoje arcydzieło „Stary człowiek i morze”. Za to dzieło otrzymał później Nagrodę Nobla. Jego minimuzeum znajduje się w hotelu Ambos Mundos, gdzie Hemingway spędził dużo czasu w pokoju 511.

Muzeum Ernesta Hemingwaya

8. Bar El Floridita

Ten kultowy bar jest miejscem, gdzie bywali najlepsi pisarze i cyganeria. Hemingway popijał daiquri z podwójnym rumem (uważa się, że mógł wypić 16 takich drinków), ale Jean Paul Sartre i Tennessee Williams również bywali w tym barze, jak również Ava Gardner i Ava Gardner. Znajduje się on tuż obok wcześniej wspomnianego hotelu.

Bar El Floridita

9. Malecon

Piękny widok na ocean z tej promenady, która ciągnie się kilka kilometrów wzdłuż brzegu morza. Jest to wciąż najpopularniejsze miejsce spotkań turystów i mieszkańców Hawany. Wieczorami jest głośno, gwarno i radośnie. Musicie to zobaczyć na własne oczy!

Malecon

10. Muzeum Rewolucji

Można się zgadzać lub nie z jego zasadnością. Bezsporne jest jednak to, że kult rewolucji jest integralną częścią kubańskiej mentalności. Warto odwiedzić Muzeum Rewolucji w Pałacu Batisty, aby lepiej zrozumieć Kubańczyków.

Muzeum Rewolucji

Hawana - 10 powodów, dla których powinieneś pokochać to miasto