Karaiby klimat oraz historia Karaiby

Kolumb odkrył Karaiby w 1492 roku. Szybko zostały one skolonizowane przez europejskie mocarstwa.

Korona hiszpańska była właścicielem Kuby, Puerto Rico i wschodniej części Hispanioli. Jamajka była własnością Wielkiej Brytanii. Francja posiadała zachodnią część (Haiti).

W 1791 roku francuskojęzyczna część Hispanioli została zajęta przez czarnych niewolników. Stanowili oni większość mieszkańców wyspy. Zbrojne powstanie Francuzów pokonało siły Napoleona w 1803 r., a oni sami utworzyli w 1803 r. własne niepodległe państwo.

Po kilku nieudanych powstaniach, hiszpańska Dominikana również uzyskała niepodległość w 1844 roku. W ciągu pierwszego półwiecza niepodległość uzyskały wszystkie hiszpańskie posiadłości, z wyjątkiem Puerto Rico i Kuby.

Kuba, największa wyspa na Karaibach, była krajem zależnym od Hiszpanii aż do 1898 roku, kiedy to wyruszyła na wojnę przeciwko Hiszpanii. Stany Zjednoczone uzyskały niepodległość dla Kuby i Puerto Rico po klęsce Hiszpanii. Hiszpanie założyli na wyspie wielkie plantacje tytoniu i trzciny cukrowej. Kuba stała się największym eksporterem cukru i cygar na świecie, a głównym odbiorcą były Stany Zjednoczone. Do 1959 roku były one gospodarczo i politycznie blisko siebie.

Brytyjska Jamajka była najbardziej stabilnym politycznie miejscem. Brytyjczycy założyli na wyspie duże, wydajne plantacje trzciny cukrowej. Pracowali na nich również czarni niewolnicy. W 1834 roku otrzymali oni jednak status wolnych obywateli. Na wyspie wybudowano również duże cukrownie. Była to najbardziej rozwinięta gospodarczo wyspa Karaibów, która wciąż przynosiła ogromne dochody. Plantatorzy na Jamajce zaczęli produkować banany i rum, gdy po 1870 roku popyt na cukier spadł z powodu konkurencji ze strony cukru brazylijskiego i kubańskiego.

Karaiby

Flora i Karaiby klimat

Lasy namorzynowe w Salinas (Puerto Rico)

Lasy namorzynowe
Lasy namorzynowe

Róża Bayahibe (Pereskia quisqueyana)

Róża Bayahibe
Róża Bayahibe

Karaibska flora jest bardzo różnorodna. Wiele z gatunków roślin występujących na Karaibach to gatunki endemiczne. Średnio 6550 z 13 000 gatunków roślin występujących na Karaibach to gatunki endemiczne (50,4% endemizmu). Kuba jest domem dla około 1/4 wszystkich grup roślin naczyniowych w regionie. Wyspa ta jest domem dla ponad połowy endemicznych gatunków roślin na Karaibach. Kuba jest największą wyspą w regionie, szczególnie pod względem bioróżnorodności i roślinności. Prawie 48% hotspotów różnorodności biologicznej na obszarze lądowym Antyli znajduje się na największej wyspie Antyli.

Cały region stanowi bogaty i zróżnicowany ekosystem. Obejmuje on lasy mgliste w regionach górskich, takich jak Góry Błękitne i Góry Johna Crow na Jamajce oraz Rezerwat Lasu Mglistego Monteverde w Kostaryce. Lasy namorzynowe na Wielkich Antylach, takie jak Isla de la Juventud (Wyspa Młodości), jak również sawanny, zarośla kserofityczne i sawanny na Kubie (Matorral de cactaceas de Cuba).

Kiedy jest najlepszy czas na odwiedzenie Karaibów?

Kiedy temperatury są łagodne do gorących, jest bardzo mało deszczu, styczeń do grudnia to najlepszy czas na odwiedzenie Karaibów. Średnia temperatura na Karaibach wynosi 33 stopnie Celsjusza w lipcu, a w styczniu 26 stopni Celsjusza. Temperatura wody waha się od 26 do 31 stopni Celsjusza.

Na Karaibach panuje klimat monsunowy. Poniżej znajdziesz średnią temperaturę na Karaibach oraz godziny, w których najczęściej pada deszcz i śnieg. To pomoże Ci się przygotować. Do obliczenia naszych średnich miesięcznych danych klimatycznych użyto ostatnich 30 lat.

Wyspy Karaibskie

Klimat Karaibów Zachodnich

Na Karaibach Zachodnich panuje klimat monsunowy. Przez cały rok występują tu wysokie temperatury i dużo deszczu. Średnia roczna temperatura na Karaibach Zachodnich wynosi 30 stopni, a opady deszczu 620 mm rocznie. Jest sucho przez 138 kolejnych dni z poziomem wilgotności 76% i indeksem UV 7.

Pogoda w styczniu na Zachodnich Karaibach

Średnia temperatura stycznia na Zachodnich Karaibach wynosi 26 stopni, podczas gdy minimalna wynosi 18 stopni. Temperatura morza wynosi około 26°C. Styczniowe opady to 11 dni z 26mm całkowitego opadu. Jest również sucho na Karaibach w styczniu przez 20 dni.

Pogoda

Czy jesteś zadowolony z pogody panującej w styczniu na zachodnich Karaibach?

Te rekomendowane biura podróży pomogą Ci dowiedzieć się o styczniowej pogodzie:

Pogoda w lutym na Zachodnich Karaibach

Średnia temperatura w ciągu dnia na Zachodnich Karaibach wynosi 27 stopni, podczas gdy minimalna temperatura w ciągu dnia wynosi tylko 19 stopni. Temperatura morza wynosi około 26 stopni. Opady w lutym trwają średnio 9 dni. Całkowita suma opadów wynosi 26 mm. W lutym na Karaibach jest również sucho przez 19 kolejnych dni.

Pogoda

Czy jesteś zadowolony z pogody w lutym na Karaibach Zachodnich?

Te rekomendowane biura podróży pomogą Ci dowiedzieć się o pogodzie w lutym:

Pogoda w marcu na Zachodnich Karaibach

Średnia maksymalna temperatura w ciągu dnia w marcu na Zachodnich Karaibach to 28 stopni. Najniższa jest 20 stopni. Temperatura morza wynosi około 27 stopni. Opady w marcu wynoszą średnio 13 mm w ciągu 9 dni. W marcu jest również sucho na Karaibach przez 22 kolejne dni.

Pogoda

Czy jesteś zadowolony z pogody w marcu na Karaibach Zachodnich?

Te polecane biura podróży pomogą Ci dowiedzieć się o marcowej pogodzie:

Pogoda w kwietniu na Zachodnich Karaibach

Średnia temperatura w ciągu dnia na Zachodnich Karaibach wynosi 31°C, a w kwietniu 22°C. Temperatura morza wynosi około 28 stopni. Opady w kwietniu występują średnio przez 12 dni. Całkowita ilość opadów wynosi 37 mm. Jest również sucho na Karaibach w kwietniu przez 18 dni.

Pogoda

Czy jesteś zadowolony z kwietniowej pogody na zachodnich Karaibach?

Te polecane biura podróży pomogą Ci dowiedzieć się jaka jest pogoda w kwietniu:

Pogoda w maju na Zachodnich Karaibach

Maksymalna temperatura w ciągu dnia wynosi zazwyczaj 31 stopni na Zachodnich Karaibach, podczas gdy najniższa to 23 stopnie. Temperatura morza wynosi 29 stopni. Majowe opady to okres 18 dni o łącznej sumie 62,5 mm. Na Karaibach w tym miesiącu jest również sucho przez 13 dni.

Pogoda

Czy jesteś zadowolony z majowej pogody na zachodnich Karaibach?

Te polecane biura podróży pomogą Ci dowiedzieć się o majowej pogodzie:

Pogoda Zachodnie Karaiby czerwiec

Średnia temperatura w ciągu dnia na Zachodnich Karaibach wynosi 32 stopnie w czerwcu i 24 stopnie w nocy. Temperatura morza wynosi około 30 stopni. Całkowita suma opadów w czerwcu wynosi 72mm. Występuje on w ciągu 22 dni. Jest również sucho na Karaibach przez 8 kolejnych dni w czerwcu.

Pogoda

Czy jesteś zadowolony z pogody w czerwcu na Karaibach Zachodnich?

Te polecane biura podróży pomogą Ci dowiedzieć się o czerwcowej pogodzie:

Pogoda w lipcu na Zachodnich Karaibach

Średnia temperatura w ciągu dnia na Zachodnich Karaibach to 33 stopnie Celsjusza, a w lipcu 25 stopni Celsjusza. Temperatura morza wynosi około 30 stopni. W okresie 21 dni lipca opady wynoszą łącznie 69mm. Jest również sucho na Karaibach w tym miesiącu przez 10 dni.

Pogoda

Czy jesteś zadowolony z lipcowej pogody na zachodnich Karaibach?

Te polecane biura podróży pomogą Ci dowiedzieć się więcej o lipcowej pogodzie:

Pogoda w sierpniu na Zachodnich Karaibach

Średnia maksymalna temperatura w ciągu dnia w sierpniu na Zachodnich Karaibach to 33 stopni. Najniższa to 25 stopni. Temperatura morza wynosi około 31 stopni. Opady w sierpniu występują średnio przez 25 dni. Całkowita suma opadów wynosi 89mm. W tym miesiącu jest również sucho na Karaibach przez 6 dni.

Pogoda

Czy jesteś zadowolony z sierpniowej pogody na Karaibach Zachodnich?

Te rekomendowane biura podróży pomogą Ci dowiedzieć się więcej o sierpniowej pogodzie:

Pogoda we wrześniu na Karaibach Zachodnich

We wrześniu, na Karaibach Zachodnich średnia maksymalna temperatura w ciągu dnia wynosi 32deg. Najniższy poziom to 24deg. Temperatura morza wynosi około 31 stopni. Opady we wrześniu są średnio 25 dni. Całkowita suma opadów wynosi 96mm. Przez pięć dni we wrześniu na Karaibach jest również sucho.

Pogoda

Czy jesteś zadowolony z wrześniowej pogody na Karaibach Zachodnich?

Te polecane biura podróży pomogą Ci dowiedzieć się o wrześniowej pogodzie:

Pogoda na Karaibach Zachodnich Październik

W październiku, maksymalna temperatura w ciągu dnia wynosi około 30°C. Najniższa to około 23°C. Temperatura morza wynosi około 30 stopni. Średnia październikowa ilość opadów wynosi 21 dni. W sumie jest to 82 mm. W październiku jest również sucho na Karaibach przez 10 dni.

Pogoda

Podoba Ci się październikowa pogoda na zachodnich Karaibach?

Te polecane biura podróży pomogą Ci dowiedzieć się więcej o październikowej pogodzie:

Pogoda w listopadzie na Zachodnich Karaibach

Średnia temperatura w ciągu dnia dla Zachodnich Karaibów wynosi 28 stopni w listopadzie. Najniższy punkt to 21 stopni. Temperatura morza wynosi około 28 stopni. W listopadzie występują opady deszczu o łącznej wartości 31mm. Wynosi to 14 dni. Na Karaibach w listopadzie jest również sucho przez 16 dni.

Pogoda

Czy jesteś zadowolony z listopadowej pogody na zachodnich Karaibach?

Te polecane biura podróży pomogą Ci dowiedzieć się o listopadowej pogodzie.

Pogoda na Karaibach Zachodnich - grudzień

Średnia temperatura w ciągu dnia na Zachodnich Karaibach w grudniu wynosi 27 stopni Celsjusza. Jest to poniżej granicy 20 stopni. Temperatura morza wynosi około 27 stopni Celsjusza. Grudniowe opady wynoszą średnio 17 mm w ciągu 10 dni. Jest również sucho na Karaibach przez 21 dni.

Pogoda

Podoba Ci się pogoda na Karaibach Zachodnich w grudniu?

Te polecane biura podróży pomogą Ci dowiedzieć się o grudniowej pogodzie:

Wynik klimatyczny Karaibów

Na wyspy karaibskie duży wpływ ma klimat tropikalny. Klimat karaibski jest idealny do wypoczynku. Nie ma tu bezpośredniego nasłonecznienia i tak jest przez cały rok.

27 stopni Celsjusza to średnia temperatura powietrza w ciągu roku. Średnia temperatura w porze suchej wynosi 27 stopni C. W nocy spada do 15-18 stopni C. W nocy spada ona do 15-18 stopni C. Sezon wakacyjny na Karaibach trwa cały rok, przy czym najgorętszy miesiąc jest tylko o 3 stopnie Celsjusza chłodniejszy od najchłodniejszego. Na Karaibach nie odczuwa się słabych upałów, a ulgę przynoszą wiatry od morza i padający od czasu do czasu deszcz.

Temperatura powietrza przekracza 30 stopni Celsjusza w lipcu i wrześniu. Wilgotność wynosi 90%. Ze względu na możliwość wystąpienia huraganów, okres od lipca do września jest mniej interesujący dla turystów. Pora sucha trwa od grudnia do kwietnia. Temperatura wody w porze suchej na Karaibach wynosi od 25 do 28 stopni Celsjusza, podczas gdy letnie upały sięgają od 28 do 30 stopni Celsjusza.